Jdi na obsah Jdi na menu
 


Giovanni van Bronckhorst

15. 4. 2007

Giovanni van Bronckhorst

Celé jméno: Giovanni Christiaan van Bronckhorst
Místo narození: Rotterdam, Nizozemsko
Datum narození: 5. února 1975
Výška: 176 cm
Váha: 72 kg
Číslo dresu: 12
Pozice: levý obránce
Úspěchy:
FC Barcelona
La Liga 2004/05, 2005/06
Španělský superpohár 2005/06, 2006/07
Liga mistrů 2005/06

Charakteristika:

Levý zkušený obránce, dříve nastupoval i v záloze. Není sice tak útočný jako jeho případný náhradník Sylvinho, ale i přesto se na jeho útočnou aktivitu nedá stěžovat.

Biografie:

Giovanni van Bronckhorst se narodil 5. února 1975 v nizozemském Rotterdamu. Je odchovancem tamního velkoklubu Feyenoordu, kde ovšem nepobyl moc dlouho. Vedení Feyenoordu ho před sezonou 1993/94 zapůjčilo do RKC Waalwijk na hostování. Představitelům Waalwijku se jeho výkony líbily, ovšem nedohodly se s Feyenoordem ani s hráčem na dalších podmínkách jeho působení a tak se Gio, jak v současnosti zní jeho fotbalová přezdívka, vrátil do Feyenoordu, kde hrál např. se švédským střelcem a později i spoluhráčem z Barçy Henrikem Larssonem. V roce 1998 Gio podepsal kontrakt s Glasgow Rangers. V té době také debutoval v národním týmu Holandska.

Na Ibrox Parku Gio nepobyl moc dlouho a už si ho všiml francouzský manažer Arsenalu Arsene Wenger, který ho v roce 2001 zlákal na Highbury. Arsenal zaplatil za Gia třináct milionů eur.

Fanoušci Arsenalu si Gia hned oblíbili a to nejen z důvodu, že je to sympatický hráč, ale také kvůli tomu, že Arsenal hned v sezoně 2001/02 vyhrál ligový titul. Dobrá forma opustila Gia hned v následující sezoně, kdy vinou těžkého zranění po většinu sezóny nemohl nastupovat. Ani po návratu po zranění už Gio bohužel nenalezl svoji tehdejší skvělou formu a tak nakonec odešel do Barçy, nejprve ovšem jen na hostování. Jeho aklimatizace trvala dlouho, což bylo také způsobeno velkým počtem Holanďanů v týmu a tedy, že se Gio moc nekomunikoval se zbytkem týmu.

V reprezentaci Giovanni debutoval v zápase s Brazílii, který skončil výsledkem 2:2. V roce 2000 se Gio zúčastnil domácího ME, kde podával skvělé výkony. Holanďané ovšem bohužel vypadli po penaltové loterii s Itálií, kterou si všichni ještě určitě dobře pamatujeme. Na MS 2002 se Holanďané jako největší zklamání kvalifikace neprobojovali. Na Euru 2004 zahrál Gio velmi dobře a pomohl Nizozemcům k postupu až do semifinále, kde ovšem narazili na domácí Portugalce.

Sezonu 2003/04 strávil Gio už v Barceloně, kde byl na hostování. Hostování Gia bylo částečnou kompenzací Arsenalu za „ukradení" Cesca Fabregase. Skvělé výkony v dresu Barçy a konečné druhé místo, přestože v polovině sezony to vypadalo všelijak, jen ne dobře, vyústilo v definitivní přestup Gia do Barçy.

Gio reprezentoval Holandsko na velkých turnajích jako je MS 1998 či MS 2006 a na domácím Euru 2000 a v roce 2004 v Portugalsku.

Dříve Gio nastupoval i na pozici defenzivního záložníka, ale teď už je to klasický levý obránce, kterému určitě pomáhá při útočení přítomnost Ronaldinha na stejné straně. Culés moc dobře vědí, jaký je ve skutečnosti Gio. Je to sympatický chlapík se stálou výkonností přes celou sezonu.